dévényi jános festőművész honlapja



Körkompozíció
Önéletrajz
Vörös maszk
Publikációk
Villanások
Festmények
A hetedik
Levél a színekről
Oldás és kötés
Elérhetőség
Webáruház










 Vörös maszk    100x100 cm  akril-vászon




A vörös maszk című kiállítás elé

    

 Az élet csodálatos színtér ahol mindenki megkaphatja a rá váró szerepet, hivatást. Számomra a geometrikus művészet adja a növekedés, a  kiteljesedés  csodálatos  lehetőségét. A kiállítás mindenkor térfoglalás, ahol a művek kisugárzása veszi birtokba  a falfelületeket  a kiállítási teret. . A kép előre megfontolt szándékkal történt jelhagyás,  amely  rólunk szól,  a tökéletes utáni vágyakozásunkról, és arról hogy ha lehet maradjon utánunk nyom, emlék, és teljesítmény amely maradandó és értékes. A festmények beszélnek esendő emberi  mivoltunkról, és  ajándékozó szeretetünkről. A festmények szabadon szólnak a meg nem ragadható  szellemi valóságról, a tökéletessségről, a szépség utáni sóvárgásunkról, a beteljesülő és meg nem valósuló álmainkról  A geometrikus művészet tiszta eszközökkel a szín és a forma erejével hat, nincs történet, nincs mese, nincs mellébeszélés.  A látható festmény  amit valóságként szemlélünk magunk előtt , feltételezi a  nem érzékelhető másik oldalt , amit saját  képzeletünkkel egészítünk ki.  A kép épít a ki nem mondott részletekre, a mögöttes gondolatokra, a fantázia erejére. A színek és formák egymást erősítő fokozására, amely kvázi kiteljesedik a  kölcsönhatások  elementáris erejében, a formák új  léptékű megjelenésében, rejtett ritmusában   Ha nem figyelünk a geometria  becsapja szemünket, optikai csapdát állít,  tréfát  űz velünk , vagy több olvasatot kínál a számunkra.

.  Képzeletünk nélkül nem kelhet  életre a kép, szükségünk van az  aktív  jelenlétre,  a fokozott részvételre  a belső kivetítésre, amely egy másik szenzibilis  szempontból ragadja meg a már látott  képet. A geometria önként mond le a világ látható megjelenítéséről, hogy a maga által szabott keretekben kiteljesedjen. Értelmes rendet teremt a világban, hogy el tudjunk igazodni benne, de ez csak akkor sikerülhet, ha elfogadjuk a kép által szabott belső törvényeket. Elsősorban elvont gondolatok megjelenítésére alkalmas, de különös módon , konkrét festői eszközökkel teszi mindezt. A geometria nem rébusz, matematikai feladvány, hanem univerzális látásmód, mindenkihez szól, aki nyitott szívvel befogadóan közelít hozzá.

Láthatóak és számba vehetőek a  négyzetek , négyszögek, körök, háromszögek, a meg nem nevezhető formák,  arányok és  viszonylatok, színek, és szerkezet. A képek hordozzák a harmónia utáni vágyainkat, az élet szeretetét a teljesség ígéretét. Azt  remélem  ez a kiállítás egy újabb megtett lépés  az értő közönség felé ,hogy az absztrakt geometrikus művészetnek egyre több lelkes híve  legyen. A vörös maszk alatt emberi arcunk feslik fel, emberi érzelmeink,  arányaink bontakoznak ki, emberi  gondolataink öltenek testet. Minden kép alkalmas üzenet közvetítésére, a geometria kiváltképp, legyen szimmetrikus, vagy aszimmetrikus,  legyen  szürkében megfogalmazott, vagy harsány vörös – fekete, vagy épüljön a színek összetett,  kompozíciós megjelenésére. A geometria ősi örökség, már az emberiség történetének kezdetén  megjelenik, azóta minden korban használták,

külön tudományág foglakozik vele. Előző kiállításom címe „Aranymetszés” volt, amelynek ókori szépséges  arányrendszerét kutattam festményeimben., a színek és  formák  kialakításában megjelenésében . A vörös maszk című kiállítás, szándékaim szerint  ezt a geometrikus szemléletet mélyíti el,  a 21-ik század festészetének új eszközeivel.

  

                                                                                                                 Dévényi  János   

 

 












Részlet Kádár József megnyitóbeszédéből

Tisztelt megjelentek! Hölgyek és Urak! Feltételezem, hogy Dévényi János kiállítása rendhagyónak számít, ezen a kiállító helyen. Logikus, hogy a megnyitó is rendhagyó lesz. Úgy vélem mielőtt a kiállított képekről szót ejtenék, a geometrikus művészet kialakulásáról kell néhány mondatott elmondanom ahhoz, hogy közelebbről lássuk és értsük Dévényi János képeit.
A geometrikusformák több ezer éve kerültek a művészet látókörébe, elsősorban gyakorlatilag az építészetbe, azontúl, hogy a geometria a matematika egy ága. Az ábrázoló geometriát ismerve az alap síkformák: négyzet, téglalap, rombusz, romboid, háromszögek, kör, ellipszis. A háromdimenziós alapformák: kocka, hasáb, kúp, gömb, ellipszis. Ezek a formák matematikailag értelmezhetőek, elméletileg meghatározhatóak. /.../


                              Vörös és fekete 40x50 cm akril-vászon

 Kassák Lajos tekinthető a magyar geometrikus művészet atyjának (Bécs 1920) – Kép architektúra – A Bauhausban Moholy-Nagy László, mint alkotó, mint tanár, jelentős alakja a konstruktivizmusnak. Párizsban Victor Vasarely geometrikusformákkal dolgozott, az opart legjelentősebb alakja, a kortárs magyar geometrikusfestők, az európai kiállító termek gyakori szereplői, kollektív vagy egyéni kiállításaikkal. Joggal leszögezhetjük a magyar geometrikusfestők összevetve a többi, más stílusban dolgozó magyar művészekkel, a legismertebbek Európában, azért mert szinkronban voltak Európával, más stílusok később hatottak a hazai művészekre.A magyar geometrikus festők egyike Dévényi János.Most logikusan az következne, hogy a művészt dicsérjem a művei tükrében, nem ez következik, kritizálom a művészt túlzott szerénysége miatt. Amiket létrehoz, önmagából, nem a külső látványból, a benne élő formákból, színekből, azokat vállalni kell, kiállni mellettük és nem szerényen meghúzódni. A művész pályán két feltűnő csoport viselkedése adja a rangsorolás: a nagyobb csoport a „békés bárányok nyája”, a kisebb csoport „az ordító farkasok csordája”. Az én véleményem elsősorban a művészi pályára értendő: „Legyen szerény az, akinek szerények a képességei” Most a kiállított képek befogadásához, megközelítéséhez azt ajánlom a nézőknek, hogy a kiállítás első benyomása után, válasszák ki a legtetszőbb és a leg- kevésbé tetsző alkotást és percekig nézve, próbálják megérteni a forma, szín, harmónia stb. alapján választásuk okát Az egyéni kiállításnak magának a művésznek kell, hogy a legtanulságosabb legyen. Egyben láthatja munkásságának egy részét, a formák mennyire logikusan kötődnek egymáshoz, a színek mennyire hangsúlyozzák a formák harmóniáját vagy erejét. Javaslom, Dévényi Jánosnak vegye a bátorságot fejlődése érdekében, a jelenlegi rendben, amit képeiben látunk, nyisson a kalandnak egy kevés teret, mellyel fokozza a képeinek átütő erejét, hogy minél mélyebb, kitörölhetetlen nyom maradjon utána.



Az alábbi képre kattintva megnézheti a kiállítás mappáját a picasa webalbumban


Vörös maszk



Fehér négyzet 50x50 cm akril-vászon





A kiállításmegnyitón készült  fényképek az alábbi fotóra kattintva megtekinthetőek

Vörös maszk kiállítás megnyitó



 


Vörös és fekete II.  40x50 cm akril- vászon






 






www.devenyijanos.sokoldal.hu
Tetszett ez az oldal? Mutasd meg az ismerőseidnek is!